سال ساخت

اواخر قرن بیست و یک پیرمرد ضعیفی را ملاقات می کنیم،او آخرین انسانیست که دچار پیری شده و در تمام دنیا به او توجه خاصی دارند.هرچند در ابتدا به نظر می رسد او درک درستی از اطرافش ندارد اما خبرنگار جوانی به ملاقات او می آید و از می خواهد داستان زندگی اش را تعریف کند..

امتیاز Metacritic

کارگردان فیلم : Jaco Van Dormael

 نویسنده فیلم : Jaco Van Dormael

بازیگران فیلم  …

امتیاز IMDB

ژانر فیلم :

درام

فانتزی

عاشقانه

 

نامزده دریافت جایزه

awards5-1

15

 

جایزه دریافت کرده

award75-1

11

 

بازیگران فیلم Mr.Nobody  clapperboard11

معرفی jered leto Jared Leto                     ……. Nemo Adult

user91 Sarah Polley                  ……. Adult Elise

user91 Diane Kruger                ……. Anna Adult

user91 Linh Dan Pham           ……. Adult Jean

user91 Rhys Ifans                    ……. Father Nemo

user91 Natasha Little             ……. Mother Nemo

user91 Toby Regbo                 ……. Nemo age 15

user91 Juno Temple              ……. Anna age 15

نقد فیلم از نگاه سکانس برتر

از این کارگردان قبلا ۵ ۶ سال پیش یک فیلم دیده بودم اونم فضایی سورئال داشت ولی این یکی نفس بند میاره !

داستان : نمو پیرمردی ۱۱۸ ساله آخرین انسان فانی بجا مانده است، او در عصری حال زندگی می کند که انسان ها به زندگی جاودانه دست یافته اند و حال…..

اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم فیلم Mr. Nobody یک مخلوط از مزه های گوناگون است، بسیاری از مفاهیم فلسفی و عناصر زندگی در آن گنجانده شده اند و بنده فکر میکنم درک تمامی این عناصر در فیلم غیرممکن است ولی تا جایی که دانش یاری کنه با هم بررسی میکنیم.

۱- سقراط ( یا ارسطو ؟! ) نظریه ای داشت که ذهن انسان نظیر یک موم سفید است و خاطرات بر آن نقش می بندند ولی نظریه دیگری هم وجود دارد که انسان همه چیز را به یاد داشته است ولی هنگامی که به این دنیا می آید فراموش می کند، این نظریه دوم در فیلم بارها مطرح می شود که نمو اشاره میکنه که فرشته مذکور در بهشت یادش رفته ذهن او را پاک کند و او قادر به دیدن آینده تا حدی است.

۲- نظریه Chaos یا اثر پروانه ای که هر امری حتی کوچکترین ها بر زندگی افراد دیگر در اقصی نقاط جهان تاثیر میگذارد نظیر بند کفش نیمو که پاره می شود و بعدا میفهمیم کیفیت نداشته است به دلیل زد و بند تجاری و بیکاری و سرکار نرفتن یک کارگر برزیلی که باعث لکه دار شدن شماره تلفن آنا در دستان نیمو می شود.

۳- احتمال، تصمیم گیری، اختیار، جبر از نکات دیگری هستند که نکات بسیار کلیدی در زندگی هستند که بارها در فیلم دیده می شود نظیر سکه ای که نیمو بارها با استفاده از آن کارهای خود را انجام می دهد، او با یک سکه و تصمیم گیری برای انجام کاری میبینیم حتی باعث مرگ خودش می شود.

۴- بیان این نکته از تمامی نکات قبل مهم تر است چون درک و تفسیر آن بسیار مهم است وآن مبهم بودن خود زندگی، زمان است. زندگی که خیلی ها آن را شبیه به وهم می دانند، توهمی که بارها افراد می خواهند بخوابند و بیدار شوند و بگویند همه این ها خواب نبود ؟ در فیلم Mr. Nobody یا با ترجمه فارسی آقای هیچکس چنین موردی را دقیقا میبینیم که او می گوید اینها همه زایده تخیلات یک کودک است.

۵- فانی بودن و میرا نبودن، انسان ها پیشرفت کرده اند، سلول های بنیادی جایگاه خود را یافته است و باعث شده است که انسان با بیماری سر و کار نداشته باشد ولی آیا واقعا زنده هستند ؟! آیا آن ها دنبال این نیستند که بدانند احساسات واقعی چه بوده اند ؟

۶ – همسرهای نیمو رنگ لباس هایی که دارند به ترتیب آنا قرمز – نماد عشق و شور و هیجان – آلیس آبی نماد افسردگی و اندوه و جین زرد نماد طمع است و در تمامی حالت ها می بینیم این رنگ ها به زندگی که نمو با آن ها دارد ربط دارد.

فیلم Mr. Nobody یک فیلم عالی ست، فیلمی که شلوغ است ولی سعی کرده است بیننده را کاملا به مدت طولانی درگیر کند. نکات فیلم را می توان بارها به آن ها فکر کرد و یا بی خیال شد. استفاده از زوایای فیلم برداری مختلف در فیلم، استفاده از نور پردازی های عالی، فرم روایی که خطی نیست و همچنین یک فضای عاشفانه عالی باعث شده که فیلم اثری عالی جلوه دهد و بیننده حتی فراموش کند جواب سوال ها را گرفته است یا نه ؟ ولی واقعا مهم است ؟

فکر کنید مخلوطی نوشیدنی از میوه های مختلف خورده اید، ترجیح می دهید مزه آن عالی بوده باشد یا اینکه به دنبال این باشید که مخلوط از چه میوه ای و به چه میزانی ست ؟

چشمان خود را بر روی منطق خود ببندید و لذت ببرید.

اگر دنبال تجربه مشابه لذتبخشی هستید خاطرات ماتسکو توصیه می شود.

حواشی فیلم Mr. Nobody :

اسم Nemo به لاتین معنی هیچکس می دهد.
اون کارگر برزیلی خود کارگردان است.
بودجه ۳۳ میلیون یورو.

منبع خبر : http://myshots.ir

خلاصه داستان فیلم MR.Nobody

فیلم در اینده ای نه چندان دور شروع میشه.جایی که بشر،بهمرگ و کهولت سن غلبه کرده.”نمو” پیر مرد 118 ساله اخرین بازمانده از نسل فانی هستش که اخرین روزای عمرش رو در بیمارستان سپری میکنه و تصمیم میگیره داستان زندگیشو برای یک روزنامه نگار تعریف کنه
فیلم “اقای هیچکس” فیلم جاه طلبی هستش که میخواد از همه چیز حرف بزنه.کلی گویی و حجم مطالب به قدریست که “درخت زندگی” مالیک در برابرش یه فیلم ساده و جمع و جوره
خیلی از نظریه های علمی معروف مثل نظریه جهان های موازی،اثر پروانه ای،انتروپی(بی نظمی)،غیر خطی بودن زمان و …تو روایت فیلم مورد اشاره قرار میگیرن و در واقع تاثیرشونو رو داستان میزارن.اما احتمالا تم اصلی فیلم،انتخاب باشه.اینکه جقدر یه انتخاب میتونه مسیر زندگی رو عوض کنه
فیلم ارجاع مستقیم و روشنی هم به “شانس کور” کیشلوفسکی کرده.نقطه عطف هردو فیلم و در واقع لحظه انتخاب شخصیت های اصلی در یک ایستگاه قطار رخ میده.لحظه ای که نمو باید بین پدر و مادرش یکی را انتخاب کند،با اون موسیقی زیبا،از لحظات زیبا و فراموش نشدنی سینماست
البته نوعی پارادوکس که شاید هم عمدی بوده تو جهان بینی فیلم به چشم میاد.از طرفی به ما گفته میشه انتخاب ما،سرنوشت ماست.از طرف دیگه تو سکانس “ابپز شدن تخم مرغ،تغییر دما و بارش بارون” شاهد نوعی جبر گرایی رو داستان هستیم
اما بلند پروازی های “ون دورمل” به همینجا ختم نمیشه.سکانس اخر که نمو به خبرنگار میگه “تو وجود نداری،تو فقط تصورات یه بچه نه ساله هستی”،این فرضیه به وجود میاد ایا تصاویری که دیدیم حقیقی بودند،اتفاقاتی که طول روز شاهدشونیم تا چد واقعی و تا چه حد ساخته ی ذهن ما هستند؟ موضوعی که نولان در فیلم “تلقین” هم به ان پرداخته بود
در هرصورت تماشای “اقای هیجکس” میتونه تجربه متفاوتی باشه
منبع:: فیلموگرافی http://filmography.blog.ir
<>