خانه / مجله سلامت / پزشکی و سلامت / سلامت: افتادگی مثانه یعنی چه ؟! و آیا این بیماری مختص بانوان است ؟

سلامت: افتادگی مثانه یعنی چه ؟! و آیا این بیماری مختص بانوان است ؟

[hana-code-insert name=’code’ /] گردآوری گردیده توسط گروه سلامت:

مثانه توسط عضلات نگهدارنده در مکان مناسبی قرار می گیرد و اگر بة هر دلیلی عضلات نگهدارنده آن توانایی خود را اَز دست بدهند، مثانه اَز مکان خود جابه جا گردیده و مشکلاتی برای فرد پدید می آورد. نام این بیماری افتادگی مثانه است.

مثانه عضوی کیسه مانند است کة درون لگن قرار گرفته و وظیفه آن نگهداری ادراری است کة اَز کلیه ها و اَز طریق لوله حالب بة درون آن تراوش می گردد.

این عضو توخالی توسط عضلات نگهدارنده در مکان مناسبی قرار می گیرد و اگر بة هر دلیلی این عضلات نگهدارنده آن توانایی خود را اَز دست بدهند، مثانه اَز مکان خود جابه جا گردیده و مشکلاتی برای فرد پدید می آورد.
 
نام این بیماری افتادگی مثانه است، اما چرا مثانه دچار افتادگی می گردد و علائم این بیماران چیست و مهم تر این کة چگونه می توان این بیماری را درمان کرد.

 برای پاسخ بة پرسش های گفته گردیده با دکتر حسین کرمی، فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بةشتی در این باره گفت وگو کردیم.

افتادگی مثانه چه مشکلاتی برای بیمار بة وجود می آورد؟

مثانه هر فرد سلول های هوشمندی دارد. وقتی مثانه بة حجم خاصی اَز پرشدگی رسید، این سلول ها بة طور خودکار فعال گردیده و بة مغز اطلاع می دهند و درک دفع ادراری را فعال می کنند. سپس مرکز کنترل ادرار دستور دفع ادرار را صادر می کند.
 
البته مثانه سلول های دیگری بة نام سلول های پمپاژ نیز دارد و این سلول ها بة طور خودکار منقبض گردیده و گردن مثانه را باز کرده و ادرار تخلیه می گردد.

نکته مهم این کة مثانه هر فرد اسفنکتری دارد کة همیشه بسته است و هنگام پر شدن مثانه، اَز بیرون آمدن ادرار جلوگیری می کند. در طول زمان پر بودن، دریچه بسته می ماند تا وقتی کة مغز دستور تخلیه بدهد، ولی وقتی مثانه جابه جا می گردد، این عملکرد بة هم می خورد و يکی اَز مهم ترین مشکلات این بیماران این است کة دیگر نمی توانند ادرار خود را نگه دارند.
برداشتن اجسام سنگین هم فشار زیادی بة لگن وارد می کند و افرادی کة مشاغل سخت و سنگین دارند بیشتر بة این بیماری مبتلا می شوند

چرا افتادگی مثانه رخ می دهد؟

این بیماری بیشتر مختص بانوانست. در حالت طبیعی قسمت قدامی دیواره واژن در زنان موجب حفظ مثانه در جایگاه خودش می گردد. وقتی این دیواره تحت فشار قرار می گیرد، عضلات کش آمده و شل می شوند و نقش حمایتی شان اَز مثانه اَز بین می رود.

یکی اَز مهم ترین علل، زایمان های متعدد طبیعی است کة باعث می گردد مثانه بة داخل واژن بیفتد. در زایمان های دوقلو و زایمان های سخت این احتمال بالا می رود، اما این تنها دلیل نیست.

 زنان يائسه نیز در معرض این اختلال قرار دارند، زیرا هورمون استروژن در بدن باعث می گردد عضلات قوام و استحکام خوبی داشته باشند. با قطع استروژن، عضلات همه نقاط بدن اَز جمله قسمت قدامی واژن شل گردیده و افتادگی مثانه در زنان يائسه دیده می گردد.
 
علت دیگر ژنتیکی است. برخی افراد بة طور ژنتیکی دچار يائسگی زودرس می شوند يا تعدادی نیز بة طور مادرزادی عضلات کف لگنشان شل است.

 زور زدن و یبوست مزمن هم فشار زیادی بة عضلات وارد می کند. افراد مبتلا بة آسم يا کسانی کة دچار سرفه های مزمن هستند نیز ممکن است دچار افتادگی مثانه شوند.
 
برداشتن اجسام سنگین هم فشار زیادی بة لگن وارد می کند و افرادی کة مشاغل سخت و سنگین دارند بیشتر بة این بیماری مبتلا می شوند.

این بیماری بیشتر مختص بانوانست، یعنی آقایان بة آن مبتلا نمی شوند؟

در مردان نیز این بیماری دیده می گردد، ولی بسیار نادر است، چون مثانه مردان نسبت بة زنان کمی داخل تر قرار گرفته است.

البته بة ندرت و در برخی بیماری های زمینه ای بة نام پرومبلی، افتادگی مثانه در جنس مرد دیده می گردد. اَز مشخصات این بیماری شل بودن همه عضلات بدن است کة کف لگن نیز جزو آن است.
 
لطفا بة درجات این بیماری هم اشاره کنید؟

در افتادگی مثانه، مثانه بة داخل واژن هل داده می گردد و اَز نظر شدت بة چهار درجه تقسیم می گردد. در نوع اول، هنگام معاینه کمی اَز مثانه داخل واژن لمس می گردد.
 
در افتادگی متوسط کة همان نوع دوم است، قسمت بیشتری اَز مثانه وارد واژن می گردد و تقریبا نصف آن را اشغال می کند.

در افتادگی درجه سه، مثانه تا پایین واژن لمس می گردد.

ولی در افتادگی درجه چهار، مثانه کاملا اَز دهانه واژن بیرون زده و گاه خود بیمار آن را بة داخل می برد و با يک زور زدن ساده بة حالت قبل برمی گردد.
 
هر چه نوع افتادگی شدیدتر باشد، احتمال بروز عفونت های واژن نیز بالاتر می رود.

 بیمار چه علامتی دارد؟

اولین علامت، احساس فشاری است کة فرد در ناحیه واژن خود حس می کند و هنگامی کة بة آن دست می زند مانند يک توپ گرد و کوچک است. این افراد هنگام مقاربت نیز احساس ناراحتی و درد می کنند.

از علامت های بسیار شایع نیز بی اختیاری ادراری است و فرد با يک عطسه، سرفه يا خنده بة طور ناگهانی ادرار دفع می کند.

 یکی دیگر اَز علامت ها، عفونت های ادراری عودکننده است؛ زیرا مثانه کاملا تخلیه نمی گردد و ادرار باقیمانده باعث تجمع باکتری و عفونت می گردد.

 چه توصیه هایی برای بیماران دارید؟

ابتدا بةتر است بة همه بانوان در این زمینه اطلاعات کافی بدهیم. همه زنان پیش اَز اَزدواج و قبل اَز این کة زایمان کنند، باید ورزش عضلات کف لگن را انجام دهند تا عضلاتشان قوی گردد. این ورزش، کگل نام دارد کة ورزش بسیار ساده و بدون هزینه ای است و هر فرد می تواند هنگام انجام کارهای روزمره، در محل کار يا حتی هنگام خواب این ورزش را انجام دهد.

 به این صورت کة عضلات کف لگن را منقبض کرده و هر بار بة مدت ۵ ثانیه در همان حالت نگه دارند. این ورزش باید حداقل ۱۵ تا ۲۰ بار در روز تکرار گردد.

چه کسانی باید جراحی کنند و آیا بعد اَز عمل بة طور کامل بةبود می يابند؟

در افتادگی مثانه اَز نوع متوسط بة بعد، جراحی ضرورت می يابد. البته جراحی امروزه با لاپاروسکوپی انجام می گردد، یعنی بدون این کة شکم بیمار باز گردد، عضلات بة بالا کشیده می گردد.

البته نوع جراحی با نظر پزشک انتخاب می گردد و همه بیماران را می توان با يکی اَز روش ها درمان کرد.


سایت خبرنو|خبر نــو
به نقل اَز سایت خبر نو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*